Dolar 32,9960
Euro 35,8835
Altın 2.519,72
BİST 10.998,11
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Elazığ 34°C
Açık
Elazığ
34°C
Açık
Cum 32°C
Cts 31°C
Paz 32°C
Pts 33°C

Elazığ İl Özel idaresi payına düşen 4 dükkânın satışının görüşülmesinde ciddi iddialar ileri sürüldü.

Elazığ İl Özel idaresi payına düşen 4 dükkânın satışının görüşülmesinde ciddi iddialar ileri sürüldü.
6 Ocak 2023 08:24
204

Dükkan satışı görüşmelerinde karşılıklı sert atışmalar.
AKP’den, MHP’ye; “İşinize gelirse beğenirsiniz, işine gelmez ise beğenmezsiniz.

İl Özel idaresi payına düşen 4 dükkânın satışının görüşülmesinde ciddi iddialar iler sürüldü. Toplantıda CHP K.Koçan İl Genel Meclis üyesi İftira atıyorum benim hakkımda suç duyurusunda bulunsunlar. Buradan 90 dairenin 32 dairesi yine puf olmuş, yine yok olmuş açıklaması dikkat çekti. Ayrıca AKP Meclis üyesi Uynaık’ın, MHP Meclis üyesi Dilek’e İşinize gelirse beğenirsiniz, işine gelmez ise beğenmezsiniz sözleri gerginliğin tavan yapmasına neden oldu

Plan ve Bütçe Komisyonun hazırladığı raporunda dükkân satışlarının İl Encümenine yetki verilmesi kararının okunmasından sonra MHP ve CHP Meclis üyeleri dükkânların satışı konusunda itiraz ettikleri görüldü.
CHP’Lİ OKÇUOĞLU; “DAİRELER PUF OLDU. BİLGİLER GİZLENİYOR”.
CHP K.Koçan İl Genel Meclis üyesi Mahmut Okçuoğlu Elysium’la ilgili kanaatimi defalarca bildirmiştim. Bunların detaylı bir şekilde incelenip ondan sonra raporlanması, sunulmasını ve kamuoyuna bilgi verilmesini gerektiğini söylemiştim. Arkadaşlar rapor hazırlamışlar ancak rapor yine eksik.
Daireleri de geçen iki üç toplantıda burada 116 tane özel idarenin daireleri olduğu söylendi. Geçen Meclis toplantımızda dairelerimizin 90’na düştüğünü gördük. Soruyoruz kalan 26 daire nerede? Cevap yok. Geldiğimiz noktada burada geçenlerde bir toplantı yapılmış. Bir bilgilendirme yapılmış. Kulislerde duyduğumuz bilgilere göre 90 dairenin 32 dairesi daha gitmiş. Buradan kamuoyuna söylüyorum. İftira atıyorum benim hakkımda suç duyurusunda bulunsunlar. Buradan 90 dairenin 32 dairesi yine puf olmuş, yine yok olmuş. Yapılan bu toplantıya meclis üyeleri neden çağrılmadı. Neden bilgilendirilmedi. Buradan kamuoyunu bilgilendirdiğimiz zaman bize iftira atıyorsunuz diyorlar. Bize yalan söylüyorsunuz diyorlar.
Başkanın uyarısında konuyu dağıtmayalım. Ben buradaki zararın 150 milyon olduğunu biliyordum. Genel sekreter kendi ağzı ile 170 milyon zararımız olduğunu söyledi. Bu traşlamadan dolayı bu kadar zararımız varken bu kadar haksızlık varken bakanlık bu zararla ilgili biz arsa vereceği nerelerden verileceği o da mauamma. Bunlar netlik kazanmadan nasıl bir yetki verebiliyoruz. Meclis üyelerinden rica ediyorum. Konu detaylı incelenmeden nihai sonuç ortaya çıkmadan zarar ziyan tespiti ortaya çıkmadan bu şekilde karar alınmasını vicdanen doğru bulmuyorum dedi.
AK PARTİLİ KAR, “NASIL KARA ORTAK İSEK ZARARADA ORTAĞIZ”
Komisyon başkanı AK Partili Ertuğrul Kar ise Meclisin 4.5.2016 tarihindeki Meclisin almış olduğu karar ile 31947 metre kare alan satışa sunulması uygun görülmüş, satılmamış. Sonunda talep olmadığından kat karşılığı verilerek ihale gerçekleşmiş. İhale gerçekleştikten sonra bu arsanın belediyedeki emsal değeri artışa gitmiştir. Artıştan dolayı bizim daha önceki sözleşmede AVM de almış olduğumuz %27lik pay %30 a çıkarak tekrar bir sözleşme yenileme gerçekleşmiştir. Ancak ilimizde yaşanan bir deprem neticesinde Cumhurbaşkanımızın önerileri ile yatay mimariye geçilmesi açısından uygun olacağı görüşü üzerine Bakanlıkça kat sayıyı düşürülmüştür. Kat sayısı eksikliğinden bu arsa ile ilgili yapılan inşaat alanında nasıl kara gittiği zaman pay oranımız artmışsa eksildiği zamanda dairelerimiz eksilmiştir. Burada eksilen daire sırf bizim değildir. Müteahhidinde daireleri eksilmiştir. Kurum olarak bize de yansımıştır. Bununla ilgili Bakanlıkla yapılan görüşmeler devam ediyor. Bir şey söylememiz doğru olmaz.
Komisyonumuza gelen raporda bu dairelerin araştırılması bir komisyon gündemi yoktur. Bizim gündemimizde sadece 4 dükkânın satışıdır. Raporumuzda dükkanların sadece satışına yetki vermiş bulunmaktayız.
MHP’Lİ DİLEK; “ACELEMİZ NEDİR. DAHA İNŞAATI BİTMEMİŞ İNŞAATI KİM ALIR”
MHP Belediye Meclis üyesi Osman Dilek dört dükkânın satışla ilgili neden katılmadığımızı ve ret verdiğimizi anlatacağım. Bizi kovalayan yok. Daha önce dairelerle ilgili bir deneyim yaşadık. Şartlı olarak satışta paralar bir yerde toplansın diye yetkiyi verdik. Bu güne kadar bir şey de satılmadı. Biz 4 dükkânla ilgili olarak MHP grubu olarak yaptığımız araştırmalarda dükkânların satışının bu aşamada erken olduğu kanaatine vardık. Biz dükkân satışına karşı değiliz. Daireleri satın. O parayı getirin kullanın. Firma orada tam işlemleri bitirmeden dükkânların satışı için erken diyoruz. Kamu zararımız olur. İyi bir çalışma yaptıktan sonra satmak lazım. Bu şehir bizim şehrimiz, kamuoyunu yanlış bilgilendirmenin anlamı yok. Dükkânlar satılacaksa malın değerini bulmadan satmayalım diyoruz. Raporda takas trampa yazıyor. Bu yetkiyi verirsek trampa yaparlarsa ne yapacaksınız. Bizim tereddütlümüz budur. Bilgi eksikliği yanlış anlaşılma var. Buranın düzeltilmesini istiyoruz. Doğru yazılması için ikazda bulunuyoruz.
Örneğimiz biz, İl bank’tan 100 milyon kredi ile araç gereç alınması kararını almadık mı? Ne kadar araç gereç alındı. Meclis kararı olduğu halde kaç araç alındı. Kamuoyunu yanlış bilgilendirmeyin diyenlere söylüyorum.
Raporda üç farklı görüş var. Mesele her türlü yöntem ile encümene satışı karar verilmiştir. Ne demek her türlü yöntem? Bizim arkadaşlarımız itiraz ediyor. Burada takas, trampa ve her türlü yöntem şartları ibaresini koymuş. Neden alel acele dükkanın satışın verelim gitsin. Müşteri kuyrukta mı bekliyor. Kelepircilerin haricinde bitmeyen bir yere kim gelir alıcı olur. MHP olarak bizim itirazımız budur.
AK PARTİLİ KAR; “RAPOR BÖYLE YAZILIR, O KONULARI DENETİM KOMİSYONU İNCELESİN”
AK Parti Komisyon üyesi Kar tekrar söz alarak raporda gündemle ilgili görüşünde, Bu bilgiler daha önce kararlar alındığından bu kararda zikredilmiştir. Arkadaşlar o meclis kararını görsünler diye. Raporun en son sonucunda karar kısmı yazılır. Bütün raporlarda karar raporu sonucunda yazılır. Mahkeme kararında da öyledir. Denetim raporunda da öyledir. Komisyon kararında öyledir. Komisyonumuzun görevi bunları araştırmak değildir. Dört dükkanın satışı ile ilgili karardır. O gündemlerle ilgili denetim komisyonumuz var. Önümüzdeki ay göreve başlayacak. Gerekli incelemeleri yapar. Başka konuları getirip gündemde olmayan konuya lanse etmek yanlıştır.
AK PARTİLİ ÜYELERİN OYLAMA GEÇİN UYARI VE İŞİNİZE GELİRSE BEĞENİRSİNİZ BEĞENMEZDE ADLİYE ORADA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNURSUNUZ AÇIKLAMASINDA SONRA BAŞLAYAN TARTIŞMA GÖRÜNTÜLERİ.
Toplantının sonunda doğru AK Partili Meclis üyeleri oylama istemesi ve Ağın AK Parti Meclis üyesi Sedat Uyanık, konuşması tansiyonun yükselmesine neden oldu. Meclis Üyesi Uyanık’ın İşinize gelirse beğenirsiniz işinize gelmez ise beğenmezsiniz. Adliye 100 metre ilerde sözü yükselen tansiyonu daha da artmasına neden oldu. İşte o tartışmadan kameralara yansıyan görüntüler.

 

HABER: FATİH AHMET YERSİZ

REKLAM ALANI
Gazeteci - Yazar
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.