Elazığ’da Cımbız 2 operasyonları kapsamında yakalanan 9 şüpheli adliyeye sevk edildi.

Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ekiplerince “Cımbız 2” operasyonu gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen operasyonda, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından, Kamu Kurum ve Kuruluşları Zararına Nitelikli Dolandırıcılık, Rüşvet, Resmi Belgede Sahtecilik, Görevi Kötüye Kullanma, Kişisel Verilerin Hukuka Aykırı Olarak Ele Geçirilmesi suçları ile ilgili yürütülen soruşturma başlatıldı.

Soruşturmada iş gücüne kazandırılması, nitelikli iş gücünün artırılması ve eğitim sistemi ile çalışma hayatı arasındaki ilişkinin güçlendirilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı koordinesinde düzenlenen çeşitli meslek edindirme programların/projelerin suistimal edilerek Elazığ’da bulunan bazı şirketlerin kamu kurumu zararına dolandırıcılık suçunu işlediklerine dair yapılan incelemede; 5 şirketin bir dönemde, 246 kursiyeri kayıt ederek yaklaşık 4 milyon 200 Bin TL kamu zararına yol açtıkları tespit edildi.

Masak raporu neticesinde kamu zararının oluşmasında rolü belirlenen özel şirket sahibi ve kamu görevlisi olmak üzere toplam 9 şüpheli şahıs gözaltına alındı. Emniyet Müdürlüğü’nde tamamlanan işlemlerinin ardından 9 şüpheli adliyeye sevk edildi.